Наредба Н-18! Нормативен документ, който все по-често се споменава, анализира, дискутира и който предизвиква огромен брой въпроси сред фирмите в България. С наближаването на една от ключовите дати, според последните приети промени в наредбата, а именно 30 септември 2019 г. (крайният срок, до който всички търговци, независимо дали са или не са регистрирани по ДДС, използващи софтуер за управление на продажбите, трябва да сменят или модифицират касовите си апарати и да приведат използвания от тях софтуер в съответствие с нормативните изисквания), възникващите казуси стават изключително много. Наредба Н-18 поставя редица въпроси пред търговците, като „Какво е СУПТО?“, „Може ли моят касов апарат да бъде доработен или трябва да закупя нов?“, „От къде да си закупя сертифициран софтуер за управление на продажбите?“, „Как да свържа касовия си апарат със софтуера за продажби?“, „Как да тълкуваме териториалния обхват на търговския обект?“.
Като разработчик на софтуер НОМЕР 1 в списъка с одобрени системи на НАП, ние от Microinvest, разбираме колко важно е фирмите да получават навременна и полезна информация. По този начин всички търговци ще могат спокойно и без стрес да планират привеждане на дейността към новите изисквания в срок. За целта систематизирахме 5 лесни стъпки, които всеки може да следва, за да приведе своята дейност според нормативните изисквания без стрес и с оптимална инвестиция.
Стъпка 1: Прочетете специално систематизирания наръчник: „Какво трябва да знам за Наредба Н-18“. В него са обобщени всички по-важни въпроси и отговори, тълкувания на документа, срокове и съвети. Изтеглете Наръчника безплатно: http://bit.ly/NarychnikN-18.
Стъпка 2: Проверете дали фискалното Ви устройство отговаря на посочените изисквания в Наредба Н-18. За целта можете да се обърнете към обслужващия Ви сервиз или да се свържете с наш консултант по Наредба Н-18 за проверка и анализ: marketing@microinvest.net или на 0889 00 12 80.
Стъпка 3: Заявете оферта за придобиване или актуализиране на сертифициран софтуер за продажби, като се свържете с консултант: marketing@microinvest.net, 02 955 55 15. Можете да избирате между опция за еднократно закупуване на лиценз или да се насочите към гъвката схема за абонаментно използване.
Стъпка 4: Разгледайте специалните оферти за придобиване на нов касов апарат на www.pos.microinvest.net. Обърнете внимание на лимитираната ни оферта: касов апарат за 169 лв. с ДДС с включена фискализация и абонаментен договор за поддръжка.
Стъпка 5: До 30 септември 2019 г, осигурете връзка с Вашия нов касов апарат и избрания софтуер за продажби. Следва да декларирате използвания софтуер в НАП през онлайн портала на Агенцията – Приложение 32 към Наредба Н-18, за което ще Ви е необходим електронен подпис (КЕП).
БОНУС съвет 1: В Наредба Н-18 се посочва изискване за точно изписване на наименованието на продавания артикул върху издаваната касова бележка. В помощ на търговците, използващи само фискални устройства в своите обекти, Microinvest създаде специално безплатно приложение – Fisco! Fisco е изключително лека и удобна програма за продажби, която позволява въвеждане на стоки или услуги с цена и количество, с директен печат на касова бележка. С едно допълнително кликване можете да издадете фактура в момента на всяка операция, която се разпечатва през фискалното устройство. Програмата Fisco НЕ се третира като СУПТО софтуер, тъй като не съхранява в база данни информация за количество, наименование и продажна цена на стоки и/или услуги, което означава, че нейното използване не изисква да бъде декларирано по Наредба Н-18. Изтеглете Fisco: http://bit.ly/MicroinvestFisco
БОНУС съвет 2: Наредба Н-18 въвежда задължителното издаване на фискален бон при плащане с карта за покупка в електронен магазин. За да улеснят търговците в приемането на онлайн плащания, нашите платежни партньори от Paysera предоставят няколко алтернативи на разплащанията с карти, при които е-търговците нямат задължение да издават фискален бон.
Една от тях е разплащане с QR код, което се извършват чрез сканирането на автоматично генериран QR код, съдържащ данните за поръчката и сметката на търговеца. Плащането се извършва чрез безплатно сваления мобилен портфейл на Paysera, в който потребителят може да прикачи своя дебитна / кредитна карта. Този вид плащане предоставя повече бързина от плащане с карта например, тъй като средствата постъпват мигновено по сметката на търговеца и могат да бъдат използвани веднага, и повече сигурност, в сравнение с плащане в брой. При това изцяло безплатно от страна на клиента и с в пъти по-ниски комисионните за търговеца.
Друг метод е т.нар. Banklink – банков превод чрез иницииране, който позволява на онлайн търговците да предложат на своите клиенти плащане чрез банков превод от тяхното онлайн банкиране. При този метод, данните за поръчката се попълват и плащането се потвърждава без клиента да напуска сайта на търговеца. Този вид плащане е следствие от PSD2 и се очаква да бъде наличен за българските потребители през следващите месеци.
Повече за пълните функционалности и ползи на услугата за онлайн плащания на Paysera, можете да научите ТУК или на marketing@paysera.bg.